Београд – Прослава албанског празника Дан заставе пада усред предизборне кампање за локалне изборе у Прешеву, али Зоран Станковић, председник Координационог тела за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа…
Београд – Прослава албанског празника Дан заставе пада усред предизборне кампање за локалне изборе у Прешеву, али Зоран Станковић, председник Координационог тела за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа, не очекује никакве провокације или инциденте. Како каже, за пет година, колико је на челу овог владиног тела, на простору општина Прешево, Бујановац и Медвеђа није било међунационалних сукоба или безбедносних ризика који угрожавају државу Србију.
„Када сам постављен за председника Координационог тела, за тај Дан заставе 28. новембра је у Прешеву мимо закона постављен споменик палим борцима ослободилачке војске ПБМ-а, а следеће године смо имали проблем с уџбеницима. У последње две године на овим прославама више није било ексцеса и запаљиве реторике”, рекао је Станковић.
Станковић истиче да се држава залаже да Албанци као национална мањина изаберу свој грб и заставу, у складу са стандардима који важе у међународној заједници и она се у неким детаљима мора разликовати од симбола државе матице.
„ Када смо разговарали о томе, неки од најгласнијих политичких представника Албанаца су рекли да имају своју заставу Албаније коју користе 50 година. Ми смо их питали на коју мисле, ону из времена Енвера Хоџе или ову нову. Као решење овог проблема, предложићемо да им експерти за међународно право из Тиране, или неке друге земље, објасне како по међународним конвенцијама треба да изгледају њихови симболи“, нагласио је Станковић.
По питању локалних избора у Прешеву, 24. децембра, Зоран Станковић каже да се Координационо тело не меша у изборни процес.
„ Оно што очекујемо јесте да се на основу жеље и гласова грађана формира нова локална власт. Двадесет дана пошто формирају скупштину општине ми ћемо доћи и питати шта им треба. А то ће вероватно бити и у време време када се утврђује расподела буџета Координационог тела за ове три општине у следећој години. Српске партије немају одборнике јер су изашли на две одвојене листе. Ако се и овога пута то понови, тешко да ће ући у локалну скупштину. Мислим да је њихов задатак да наступе сви заједно, како би сутра у СО Прешеву имали своје представнике“, казао је председник Координационог тела.
На питање Да ли се на предстојећим изборима у Прешеву може догодити слична ситуација као 2016, када су Албанци у великом броју с Косова кренули на гласање у Медвеђу, Станковић се надовезао на изјаву министра Бранка Ружића.
„Министар Бранко Ружић је изјавио да су бирачки спискови ажурирани и да није могућа никаква манипулација због електронске обраде података и ја му верујем. У Медвеђи живи 7.000 становника, а од тога око 500 Албанаца. Тада је на дан гласања 2016. са КиМ на административну линију аутобусима стигло између хиљаду или две људи који имају бирачко право у Медвеђи. Они нису могли да пређу на прелазу Мутиводе, јер је пао систем. Није могао да обради толики број улазака за кратко време. Поједини Албанци су се вратили, неки су остали да чекају. Огласила се и међународна заједница поводом тога, а то се све десило јер је пао електронски систем“, рекао је Станковић.
По питању наставка разговора о 7 тачака, председник Координационог тела је рекао да је добро што сада Шаип Камбери предлаже да се разговори наставе јер су их они и прекинули, о чему постоји обимна документација, иако им је тадашњи државни секретар у Министарству правде Неђо Јовановић рекао да ће се после година анализирати нова мрежа судова и да ако поднесу захтев за измену закона, постоји могућност да добију накнадно суд у Прешеву.
„ Многе општине у Србији су у том накнадном поступку, изменама закона успеле да добију одељења судова у њиховим местима. Они то нису учинили, јер су прекинули разговоре. Тај план у седам тачака би могли да у потпуности реализујемо за две године. А он предвиђа потпуну интеграцију албанске мањине у државне институције, економски опоравак тих општина, службену употребу језика, децентрализацију у правосуђу, образовање, здравствену и социјалну заштиту, али и јачање безбедности. Зато ми предлажемо Влади да премијерка, или председник Србије, позове све политичке лидере Албанаца на разговор“ навео је Станковић.
Он каже да је од 2001. године по разним основама преко Координационог тела у ове три општине уложено око 6,5 милијарди динара по разним основама и око 35 милиона евра страних донација. Осим тога, дата су и бесповратна средства за мала и средња предузећа у износу око 40 милиона динара и у последњих пет година на основу тих улагања 270 људи добило посао. Буџет Координационог тела је око 380 милиона динара и утрошак је око 95 одсто. Према подацима за прошлу годину, Прешево је добило око 107 милиона, Бујановац 117 и Медвеђа око 36,5 милиона динара. Општине на основу својих планова, које утврђују локалне скупштине, одређује где ће тај новац бити утрошен и он углавном иде у инфраструктурне објекте.
„У овој години доделили смо и 320 стипендија које не добијају само Албанци, већ сви који конкуришу, а живе у те три општине и она износи 6.000 динара по средњошколцу. Такође, стипендирамо и 29 студената из Бујановца и Прешева на Новосадском универзитету. Већ имамо академске грађане који су завршили факултете с веома високим просеком. Нови Сад је изабран јер је то мултиетничка средина и Албанцима је лакше да се прилагоде. Иначе, та стипендија није мала и износи око 400 евра по студенту“ рекао је Зоран Станковић.
Он каже да је економија главни проблем.
„Ако желимо да још више стабилизујемо прилике на том простору, било би добро да направимо по једну фабрику у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи која би запошљавала по 2.000 радника тако заједно раде Срби, Албанци, Роми и сви који живе у тима општинама. У Бујановцу је радила фабрика „Симпен” за производњу полиуретанске пене за душеке, која је запошљавала стотинак радника. Држава је била власник 31 одсто капитала, али она је због неких нерешених унутрашњих проблема са „Симпом” престала да ради. А могли су да постану главни извозници, јер је слична фабрика изгорела у Македонији. У међувремену је отворена приватна фабрика у Војводини и радници који су радили у „Симпену” отишли су да тамо раде и то за добру плату. У Бујановцу имамо „Гумопластику”, чији су погони руинирани, али има идеја да се тамо нешто уради. Али не можемо правити економске планове ако се људи исељавају с тог подручја, па да их после враћамо“, нагласио је Станковић.
На констатацију да се у последње време, осим израза „прешевска долина“, све више користи и термин „источно Косово“, Станковић каже да нажалост, тај термин све га више користе чак и неки у Београду, који не знају географију.
„ Шта да вам кажем када 40 одсто грађана Србије мисли да су Прешево, Бујановац и Медвеђа на територији АП Косово. Тако да ми и данас добијамо дописе неких појединаца и институција, који нам се обраћају као да се те општине налазе на Косову и Метохији. А Прешево и Медвеђа су у Пчињском округу, а Медвеђа у Јабланичком“, истакао је Зоран Станковић.
По питању уџбеника на албанском језику, председник Координационог тела каже да је досад 86 уџбеника на албанском језику одобрено у настави.
„Национални савет Албанаца је с министром просвете прошле године потписао уговор за још 35 уџбеника из Албаније и осам који се односе само на националну културу и вредности Албанаца. Али нису предложили преводиоце. Нама чак није био проблем да то буду преводиоци и с Косова и Метохије. На почетку ове школске године поново смо тражили од НСА да одреди преводиоце. Ако не буду то урадили они, онда ћемо морати ми, како би се реализовало оно што је већ потписано „,објаснио је Станковић.
На питање да ли очекује позив за сведочење од Специјаног суда за злочине ОВК-а, Станковић је рекао да,колико је упознат, тај суд неће да суди за убиства полицајаца и војника, већ само цивилних лица.
„Наша држава треба да постави питање овом суду зашто се не суди и за злочине над војницима и полицајцима. Тако испада после свих сукоба на простору бивше Југославије да су полицајци и војници легитимна мета и да могу да их убијају сви који хоће да направе своју државу“, истакао је он.
О случају убиства певачице Јелене Марјановић Станковић каже да по закону нема права да о томе говори.
„Када буде дигнута оптужница у једном јавном суђењу, спреман сам да све објасним. Неколико месеци смо на основу обдукционог записника и других вештачења радили ту сложену експертизу. Ова убијена млада жена заслужује да се открије ко је извршио тај злочин. Али, мени је невероватна медијска промоција неких људи поводом тог случаја, који својим тврдњама уносе само велико узнемирење јавности. Стојим иза свега што сам написао у тој експертизи и када почне суђење сви ће моћи да ме онда питају“, рекао је Зоран Станковић.
Извор: Политика и Координационо тело