Bujanovac – Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički se sastala sa predstavnicima opština Preševo, Bujanovac i Medveđa, predstavnicima Nacionalnog saveta Albanaca, narodnim poslanicima sa tog područja i predsednikom Koordinaconog tela Zoranom Stankovićem
Bujanovac – Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički se sastala sa predstavnicima opština Preševo, Bujanovac i Medveđa, predstavnicima Nacionalnog saveta Albanaca, narodnim poslanicima sa tog područja i predsednikom Koordinaconog tela Zoranom Stankovićem
Tom prilikom ministarka Udovički je izjavila da se u opštinama ostvaruju najvažniji interesi građana i da će oko 70 odsto beneficija na putu Srbije ka EU biti ostvareno upravo na lokalnom nivou.
Ministarka Udovički je ocenila da je zbog toga važno da republička i lokalna vlast sarađuju, kako bi se još više unapredio rad institucija i saradnja države i lokalnih institucija.
„Ne može se graditi budućnost bez saradnje i moramo da potvrdimo da je budućnost stabilna i to će privući investicije", izjavila je ministarka Udovički.
Ona je dodala da treba veoma precizno i objektivno odrediti kriterijume o maksimalnom broju zaposlenih u administraciji.
„Predlog je za sada, i verujem da će tako i biti, da se odrede maksimumi broja zaposlenih. Trenutno radimo na tome da precizno damo objektivne kriterijume, koji možda neće biti savršeni ali će biti mnogo bolji nego nekakvo linearno smanjenje broja zaposlenih o kome nema reči", izjavila je ona.
Ministarka Udovički je navela da je potrebno odrediti „koliko je racionalno da radi u određenim institucijama i kada se taj maksimum u određenim lokalnim samoupravama odredi, na toj lokalnoj samoupravi je da odredi koja su to mesta najvažnija i koja mesta treba da popune a gde treba da smanji broj".
Ministarka Udovički je takođe izjavila da u Bujanovcu, Preševu i Medveđi, osim uobičajenih problema koje imaju sve opštine, postoje i posebni, i obećala je pomoć Vlade oko zapošljavanja svih, bez obzira na nacionalnu pripadnost.
„Ovo je vlada koja radi za budućnost, želimo da gradimo zemlju u kojoj će svi građani, sva deca – albanska, srpska i romska da ostanu ovde i da imaju priliku da se ovde zapošljavaju. Zato je potrebno da ovde prevaziđemo određeno nepoverenje koje još uvek vlada i da krenemo da gradimo saradnju", poručila je Udovički.
Ministarka je navela da je od 2000. godine u Preševo, Bujanovac i Medveđu uloženo 110 miliona evra, od čega je Vlada Republike Srbije uložila oko 75 miliona evra, i da će Vlada nastaviti da pomaže to područje.
Predsednik Koordinacionog tela za opštine Preševo, Bujanovavc i Medveđa, Zoran Stanković, rekao je da su tokom razgovora u Bujanovcu, poslanici Riza Halimi i Šaip Kamberi zatražili da se nastave razgovori predstavnika Albanaca sa Vladom Republike Srbije o sprovođenju Izveštaja od sedam tačaka iz 2013. godine.
Taj Izveštaj albanskih političkih partija sadrži njihove zahteve koje je, u vidu zaključka, usvojila Vlada Republike Srbije juna 2013. godine. Međutim, razgovori su prekinuti novembra te godine, zbog reforme pravosuđa, kojim su ukinuti osnovni sud i tužilaštvo u Preševu.
Predsednik opštine Bujanovac Nagip Arifi potvrdio je da je sastanak sa ministarkom protekao u veoma otvorenoj i tolerantnoj atmosferi i da se razgovaralo o problemima.
„Otvoreno smo razgovarali o problemima zapošljavanja Albanaca u državnim službama, o problemima u zdravstvu, obrazovanju ali i o svemu što je važno za jednu lokalnu samoupravu“, kazao je Arifi.
Predsednik Koordinacionog tela Zoran Stanković posebno je zadovoljan što se razgovaralo o prevazilaženju problema oko procene broja stanovnika u Preševu, Bujanovcu i Medveđi.
„Posebno je značajno što su svi učesnici sastanka ocenili da se stvaraju povoljni uslovi za razgovor oko procene broja stnovnika ovih opština“, naglasio je Stanković.
Ministarka Udovički je u Bujanovcu imala sastanak i sa predsednikom Nacionalnog saveta Albanaca Jonuzom Muslijuom, tokom koga je potpredsednica Vlade izrazila zadovoljstvo uspešnim rešavanjem problema oko promene naziva ulica u opštini Bujanovac.
Udovički je kazala da je pre nekih nedelju dana odobrena promena naziva ulica, jer je prihvaćen predlog koji odgovara svim stanovnicima Bujanovca.
„Pitanje imena ulica u Bujanovcu, koja su sada dogovor u skladu sa sastavom stanovništva Bujanovca, a prihvatljiva za sve stanovnike Bujanovca, je odličan primer kako razum i volja mogu da savladaju prepreku", rekla je Udovički.
Ona je istakla da je predlog napravljen u dogovoru svih, a do njega se došlo tako što je jedan pristrasniji zahtev vraćen i pronađeno je rešenje na obostranu korist.
Udovočki je čestitala na izboru za predsednika Nacionalnog saveta albanske nacionalne manjine na izborima 26.oktobra 2014.godine i najavila da će Republički savet za nacionalne manjine uskoro početi ponovo sa radom.
Predsednik Nacionalnog saveta Albanaca i Skupštine opštine Bujanovac Jonuz Musliju izrazio je zadovoljstvo što je ministarka posetila Bujanovac i što nije izbegavala razgovor o bilo kom problemu.
Na sastanku je bilo reči i o problemima sa udžbenicima na albanskom jeziku i javnim glasilima, kao i o upotrebi jezika prilikom upisa u matične knjige rođenih.
„Problem koji smo čuli je pitanje finansiranja rada Nacionalnog saveta, koji je, kao druga pitanja, sputan nerešenim problemom zvanične procene broja stanovnika u opštinama Bujanovac, Preševo i Medveđa", rekla je Udovički, naglašavajući da postoji volja da se to pitanje reši.
Vrlo je važno, dodala je ona, da se poveća odgovornost prema trošenju novca datog za rad Nacionalnog saveta albanske nacionalne manjine, koji mora da finansiranje svoga rada pretvori u transparentno, zakonito i u okviru nadležnosti saveta.
Na sastanku predsednika Crvenog krsta Srbije, Dragana Radovanovića, i predsednik opštine Bujanovac, Nagipa Arifija, na kome je prisustvovala i potpredsednica Vlade Srbije i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički, dogovoreno je da Narodna kuhinja u tom mestu nastavi sa radom u narednih mesec dana. Precizirano je da se nakon mesec dana, u saradnji sa Vladom Republike Srbije, pronađe trajnije rešenje za 1.200 korisnika Narodne kuhinje u Bujanovcu.
Ministarka Udovički je izrazila zadovoljstvo što je doprinela da se veoma brzo postigne dogovor između lokalne samouprave i Crvenog krsta o nastavku rada Narodne kuhinje, jer je to veoma značajno za 1.200 korisnika sa tog područja.
„Najvažnija stvar je da je dogovor započet i da ćemo naći način da Narodna kuhinja bez problema radi do kraja godine", kazao je Radovanović.
Izvor: Tanjug, Beta i Koordinaciono telo







