Председник Координационог тела за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа Зоран Станковић изјавио је да се председник Скупштине општине Бујановац Јонуз Муслију вара ако мисли да ће радикалним ставовима „допринети интеграцији Албанаца и напретку становиштва три општине".
Председник Координационог тела за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа Зоран Станковић изјавио је да се председник Скупштине општине Бујановац Јонуз Муслију вара ако мисли да ће радикалним ставовима „допринети интеграцији Албанаца и напретку становиштва три општине".
„Помињање референдума, такозваних бораца „ОВПМБ” и измишљеног терора над Албанцима је недопустива реторика за неког ко би требало да буде спона између албанског становништва са ових простора и надлежних државних органа који би требало да реше постојеће проблеме", рекао је Станковић.
Муслију је изјавио да Србија мора да призна статус бораца ОВПМБ који су се 2001. године борили против државних снага безбедности, као и резултате референдума Албанаца из 1992. године, који омогућавају припајање југа Србије Косову и Метохији.
Станковић је навео да Јонуз Муслију још није избран за председника Националног савета Албанаца (НСА).
„У складу са његовим досадашњим политичким понашањем је и ова његова изјава и она није ништа ново. Ново је то што ће он ускоро можда заузети место председника Националног савета Албанаца и мора да буде свестан да се та функција односи и на поштовање закона ове земље", навео је Станковић.
Према његовим речима, то место подразумева да Муслију постаје део државног апарата Србије, јер се, између осталог, НСА финансира из буџета грађана Србије, а онај ко је на њеном челу руководи се законом о националним саветима националних мањина.
„Поновићу још хиљаду пута – Устав и закони ове земље морају се поштовати, а Муслију се вара ако мисли да ће овакави његови ставови допринети интеграцији Албанаца и напретку становиштва ове три општине", рекао је Станковић.
О овој теми је говорио и Координатор Форума за етничке односе, Ненад Ђурђевић, који је рекао да изјава Муслијуа да Србија треба да призна статус бораца Ослободилачке војске Прешева, Бујановца и Медвеђе не доприноси „политичкој, друштвеној и економској интеграцији Албанаца са југа Србије у државни систем Србије".
Ђурђевић је изјавио да је председник Скупштине општине Бујановац и некадашњи припадник ОВПМБ Јонуз Муслију сличне изјаве давао и раније.
„Оно што је озбиљан проблем је да је Муслију постао кандидат за председника Националног савета Албанаца, институције која је основана по законима Србије”, казао је он.
Према његовој оцени, таква изјава „обесмишљава организовање националних заједница кроз Националне савете.“
Ђурђевић је уверен да ће посета премијера Албаније Едија Раме Београду да покаже да је порука Албанцима са југа Србије да бољу будућност, политичку и било коју другу, траже у оквиру Србије.
Извор: Политика и Координационо тело