25.01.2026.

SKUP VLASNIKA MALIH I SREDNJIH PREDUZEĆA POD OKRILJEM USAID-A

  • U kategoriji Vesti
  • 2. novembar 2016.
  • 118 Pregleda
SKUP VLASNIKA MALIH I SREDNJIH PREDUZEĆA POD OKRILJEM USAID-A

Leskovac – Povodom tri godine  sprovođenja projekta „Podrška razvoju privatnog sektora“, vrednog 4,1 milion dolara, koji se bavi unapređenjem razvoja mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva u tri grada i devet opština na jugu Srbije, u Leskovcu je održan poslovni sastanak i mini sajam „start-ap“ kompanija.

Leskovac – Povodom tri godine  sprovođenja projekta „Podrška razvoju privatnog sektora“, vrednog 4,1 milion dolara, koji se bavi unapređenjem razvoja mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva u tri grada i devet opština na jugu Srbije, u Leskovcu je održan poslovni sastanak i mini sajam „start-ap“ kompanija.

Destak privrednika je na ovom skupu dobilo sertifikate, koje im je uručio ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot.

Projekat „Podrška razvoju privatnog sektora” realizuje USAID u saradnji sa Razvojnom agencijom Srbije i u partnerstvu sa regionalnim agencijama, među kojima je i Centar za razvoj Jablaničkog i Pčinjskog okruga. Finansijsku podršku u vidu opreme i učešća na sajmovima, obuka, konsaltinga i monitoringa, dobila su 122 mala i srednja preduzeća, uglavnom ona koje vode žene i mladi.

Prednost ovog projekta u Jablaničkom i Pčinjskom okrugu iskoristilo je 17 firmi u oblasti omladinskog i ženskog preduzetništva, odnosno, u oblasti agroindustrije, modne i lake industrije, kao i dva klastera.

Zahvaljujući se na pomoći američkom narodu, direktor Razvojne agencije Željko Sertić govorio je o podršci Vlade Srbije malim i srednjim preduzećima kroz Strategiju razvoja, usvojenu pre godinu i po dana, i o akcionom planu, koji bi trebalo naredne godine da donese vidljive promene u toj privrednoj oblasti.

Vlada je u te svrhe opredelila 16 milijardi dinara, gotovo 150 miliona evra, a do današnjeg dana je malim i srednjim preduzećima preneto nešto manje od 10 milijardi dinara.

„Reč je o finansijskoj pomoći, obukama, podršci ženskom preduzetništvu i mladima, kako bismo im dali snagu da naprave prvi korake, ali su pomoć dobijala i preduzeća koja su već radila“, rekao je Sertić, dodavši da je na taj način podržano preko 7.000 projekata.

Projekat USAID-a  se srpovodi u Leskovcu, Vranju, Novom Pazaru, Preševu, Bujanovcu, Medveđi, Raškoj, Sjenici, Tutinu, Priboju, Prijepolju i Novoj Varoši.

 Izvor: Jugmedia i Koordinaciono telo

 

Pogledajte još

Arhiva članaka

Najnovije