Бујановац – Београд – На Јавној расправи о предлогу Уредбе о заштити Предела изузетних одлика “Долина Пчиње”, одржаној у Бујановцу, на захтеве грађана да се под заштиту стави и горњи ток реке Пчиње представници Завода за заштиту природе Србије…
Бујановац – Београд – На Јавној расправи о предлогу Уредбе о заштити Предела изузетних одлика “Долина Пчиње”, одржаној у Бујановцу, на захтеве грађана да се под заштиту стави и горњи ток реке Пчиње представници Завода за заштиту природе Србије су одговорили да нема смисла штити део где су већ изграђене мини хидроелектране (МХЕ).
Бујановчанин Светислав Цецко Величковић, професор у пензији, говорећи о проширењу Уредбе указао је на то да МХЕ изграђене у горњем сливу реке Пчиње итекако утичу и на доњи слив и да је неопходно Уредбом обухватити и извориште Пчиње.
„Ако је нешто од изузетне важности, онда је битно колики ће бити обухват заштите. Зато је важно уклонити те изграђене МХЕ, проширити Уредбу и заштити и тај део реке Пчиње што предлаже и Општина Трговиште“, истакао је Величковић.
Драган Нешић из Завода је објаснио да је толико велики обухват заштите реке Пчиње немогућ због већ нарушене и измењене природне средине која, како је додао, нема смисла да се штити.
„Самом изградњом МХЕ измењена је природна средина и немогуће је штитити тако велике просторе. Завод за заштиту природе Србије је покренуо пројекат да се штити планина Дукат са којим се застало и очекивања су да ће се у будућности наставити, па ће и подручје изворишта Пчиње бити заштићено“, истакао је Нешић.
На расправи се говорило о проширењу предела изузетних одлика и конкретним мерама Министарства у циљу побољшања стања у заштићеном подручју Долина Пчиње, након изнетих примедби заинтересоване јавности увидом у нацрт Уредбе у периоду од 17. децембра до 5. јануара 2022. године
Као новина коју доноси ова Уредба јесте проширење заштићеног подручја са некадашњих 2600 на 4228 хектара и увођење првог и трећег степена заштите, уз постојећи други степен.
„Проширење предела изузетних одлика “Долина Пчиње” потребно је ради кандидовања овог предела за европску мрежу заштићених подручја “НАТУРА 2000” која има велика средства за развој и очување заштићених подручја“, рекла је Снежана Милошевић, саветник за екологију и заштиту животне средине у локалној самоуправи.
Расправи су присуствовали представници Министарства за заштиту животне средине, Завода за заштиту природе Србије и заинтересовани грађани.
Како се наводи у предлогу Уредбе, долина Пчиње је један од најзначајнијих центара биолошке разноврсности Србије, са утицајем медитеранског флористичког и фаунистичког елемента.
Управљач заштићеног подручја је Епархија врањска.
Уредба предвиђа забрану изградње хидроенергетских објеката, укључујући и регулацију и преграђивање водотока у заштићеном подручју.
Извор: Бујановачке, Координационо тело