Ако желите да радите као фрилансер, оснујете своје предузеће, старт- ап компанију или агенцију, значи да у вама лежи предузетнички, проактивни дух који има иницијативу. То такође значи да имате добру идеју коју желите да спроведете у дело.
Ако желите да радите као фрилансер, оснујете своје предузеће, старт- ап компанију или агенцију, значи да у вама лежи предузетнички, проактивни дух који има иницијативу. То такође значи да имате добру идеју коју желите да спроведете у дело.
Бити самозапослен може имати и предности и недостатке. Неке од предности оваквог вида радног односа су: могућност да сами дефинишете радне сате, независност и слободу у испробавању нових идеја и повећано задовољство послом. Када сте сам свој газда, ви сте ти који одлучује о целокупној стратегији развоја посла. када ћете ићи на одмор, када ћете моћи да одсуствујете са посла због болести или неких других разлога.
Са друге стране, постоје и мање привлачне чињенице у вези са самозапошљавањем. Неки од њих су: преузимање ризика и одговорности за сопствени посао и зараду, недостатак сигурности и извесности када је зарада у питању. Највероватније је да ћете у почетку морати да радите без икаквих примања док градите и развијате посао. У првој фази је могуће да ћете се сусрести са недостатком слободног времена, јер ћете све послове морати да радите сами.
Шта је потребно знати ако се одлучите на овај потез?
Правна и финансијска питања и регулатива – Документација потребна за регистрацију предузећа, агенције или старт ап компаније у Агенцији за привредне регистре, документација потребна за отварање рачуна у банци, уплаћивање пореза, доприноса, здравственог и социјалног осигурања, вођење књига итд.
Истраживање тржишта – прикупљање информација о постојећим сличним предузећима, агенцијама, услугама или производима које нуде, потенцијалној конкуренцији и шта они нуде/како они раде?
Капитал који је потребно инвестирати – Без улагања нема ни добити, рекли би предузетници и привредници. Уколико не располажете са капиталом који би могли да уложите, постоје кредити за старт ап компаније, фондови који додељују новац за покретање сопственог бизниса, предузетнички кредити и слично.
Бизнис план – Бизнис план је важан за било које предузеће, без обзира да ли је мало, средње или велико. Бизнис план представља план визије предузећа, пут од жеља до стварности. У њему су постављени циљеви, анализиране основне слабости и најзначајније предности планираних активности и у складу са тим утврђена основна стратегија његовог спровођења. Стандардни елементи бизнис плана су: циљ, профил компаније, оцена тржишне позиције, маркетинг план, план развоја, финансијски план.
Бизнис инкубатори, програми едукације за развој сопственог бизниса при привредним коморама, фондови који додељују кредите за предузетнике, представљају важне ресурсе у пружању подршке и подстицању младих који се одлучују за овај потез.
Корисни извори информација:
http://trzistesrbije.com/propisi.php
http://www.mena.rs/kakopoceti/sredstvazapocetak.html
http://www.bitf.rs/cms/item/home/sr.html
http://biznismladihsrbije.org/preduzetnici/bms-online/
http://www.kancelarijazamlade.rs/kzm-servisi/inkubator
http://www.fondzarazvoj.gov.rs/
Извор: Центар за развој каријере Универзитета у Београду и Координационо тело