Новооснованим предузетничким фирмама, пољопривредним газдинствима, микро и малим привредним друштвима старости до две године, као и свима заинтересованим за започињање бизниса, од данас је на располагању нови програм.
Новооснованим предузетничким фирмама, пољопривредним газдинствима, микро и малим привредним друштвима старости до две године, као и свима заинтересованим за започињање бизниса, од данас је на располагању нови програм. Програм има за циљ свеобухватну подршку и представља снажан развојни подстицај привреди Србије, речено је на представљању у Привредној комори Србије (ПКС).
Председник ПКС Марко Чадеж је истакао да је то потпуно нови програм који је сасавим конкретан и добар пројекат за све, као и да се са њим отвара нови вид финансирања.
Нагласио је да ће моћи да се добију средства помоћи по веома повољним условима, то јест каматама, као и бесповратана средства.
„Сада имате институционални пут како да дођете до првих средстава, затим можете да научите како се води посао, како се прави бизнис план, како да заједно са одељењем ПКС сарађујете. Такође, да научите све по питању пореза, законодавства…", рекао је Чадеж.
Како је рекао, раније за добијање помоћи је било потребно да већ имати отворену радњу или фирму, док је сада довољно да заинтересовани сами имају идеју и знају шта хоће и да то разраде са ПКС.
Сви који желе да заочну посао ће моћи да се јаве свим регионалним привредним коморама које су у систему ПКС, додао је Чадеж.
Тај програм подршке који је усвојила Влада Србије проистекао је као резултат активности дефинисаних Меморандумом о сарадњи Владе Србије и Немачке развојне банке (KfW) из 2018. године.
Реализоваће га Канцеларија за управљање јавним улагањима, у сарадњи са Министарством привреде и Фондом за развој, уз стручну подршку Немачке развојне банке (KfW) и ПКС као партнера у имплементацији.
Програм промоције предузетништва и самозапошљавања обухвата све кључне аспекте подршке неопходне за успех старт ап пројеката – петодневну обуку за израду пословно – инвестиционог плана, повољне банкарске кредите код комерцијалних банака, партнера у пројекту, гаранцију за кредите банака партнера, бесповратна средства (грант) корисницима који успешно отплате кредит у износу до 20 одсто укупног инвестиционог улагања које се финансира у оквиру Програма (максималан износ бесповратних средстава 360.000 динара).
Повољни банкарски кредити у максималном износу од 3,6 милиона динара додељиваће се за финансирање инвестиција (набавку производне опреме, машина, постројења, садница, куповину или адаптацију пословног или производног простора) као и за обртна средства, уз повољне услове отплате и погодности у виду ниже каматне стопе која је фиксна у максималном износу од 5,99 одсто на годишњем нивоу.
Још једна од погодности за кориснике кредита је та да колатерал може бити само предмет финансирања, као и да су максимални трошкови и накнаде које банка наплаћује кориснику кредита до један одсто једнократно.
Циљ овог програма подршке, у којем су за партнерске банке изабране Рајфајзен, Уникредит и Поштанска штедионица, јесте да допринесе стварању стимулативног амбијента за почетнике у пословању, унапређењу услова пословања у сектору микро, малих и средњих предузећа и предузетништва и отварању нових малих и средњих предузећа и предузетничких радњи, у складу са стратегијом Владе Србије.
Детаљне информације о програму доступне су на сајту Министарства привреде или путем мејла startup@pks.rs.
Извор: Танјуг, Министарство привреде и Координационо тело