Врање, Бујановац, Врањска Бања – И даље најтежа ситуација је у десетак села са десне стране у сливу Јужне Мораве на подручју бујановачке, али и врањске општине, где је поплављено тридесетак кућа и више привредних објеката, а једна породица из Врањске Бање морала је да буде евакуисана.
Врање, Бујановац, Врањска Бања – И даље најтежа ситуација је у десетак села са десне стране у сливу Јужне Мораве на подручју бујановачке, али и врањске општине, где је поплављено тридесетак кућа и више привредних објеката, а једна породица из Врањске Бање морала је да буде евакуисана. Прве процене говоре да је под водом око 160 хектара пољопривредног земљишта. По налогу Штаба за ванредне ситуације, забрањен је прелаз преко моста на Јужној Морави код села Корбевац, а вода је подрила и темеље моста код села Мазараћ. Мост код Корбевца биће у прекиду за саобраћај све док се не створе услови за безбедан прелазак путничких и теретних возила, а за то време користиће се алтернативни путни правци.
Епидемиолошке екипе Завода за јавно здравље из Врања налазе се на терену како би се извршило узорковање воде из локалних бунара. У међувремену уследила је и забрана коришћења воде за пиће из локалне водоводне мреже, а страхује се и од најезде глодара и гмизаваца. Вода за пиће угроженим становницима околних села биће достављана цистернама. Јуче је почело испумпавање воде из оних објеката где је то било могуће. У општини Владичин Хан страхују да због великих падавина не буду поново активирана клизишта у вишим деловима општине, одакле је већ евакуисано двадесетак житеља углавном ромске националности.
„Ситуација је за сада под контролом, али смо спремни и за нове изазове, јер немогуће је било шта да сада урадимо са клизиштима осим да евакуишемо оне најугроженије”, рекао је Бранислав Тошић, председник општине Владичин Хан.
Проблема због високог нивоа Јужне Мораве било је и низводно од Владичиног Хана и у насељима Предејане и Грделица, где је и претходни поплавни талас довео до плављења домаћинстава. У општини Босилеград и Црна Трава без струје је више десетина села у брдско-планинском подручју. Отклањање кварова је отежано због неприступачног терена као и велике количине снега.
“Не могу да вам кажем колика је материјална штета док траје ванредна ситуација, јер су нам сада приоритети да смањимо ризике по људе у селима у сливу Јужне Мораве. Након тога урадићемо процену штете и затражити помоћ државе, сада нам је најнеопходнија помоћ у механизацији”, рекао је Зоран Антић, градоначелник Врања.
Влада Србије упутиће помоћ у износу од по 50.000 евра Македонији и Албанији због поплава које су погодиле ове две суседне државе, саопштено је након седнице. Одлука о једнократној помоћи је донета на предлог председника Владе Александра Вучића.
Извор: Данас и Координационо тело