Уколико се бавите винорадарством, можете да конкуришете за ИПАРД средства.
Уколико се бавите винорадарством, можете да конкуришете за ИПАРД средства.
Новим изменама правилника за коришћење ИПАРД средстава предвиђено је да ова средства могу да користе и газдинства која се баве виноградарском и винарском производњом.
Корисници ИПАРД средстава укључују:
- Пољопривредна газдинства уписана у Виноградарски регистар у складу са Законом о вину,
- Пољопривредна газдинства са минимум 2 ха и максимум 100 ха винограда на крају инвестиције, уписаних у виноградарски регистар.
Подршка се пружа следећим активностима:
- Инвестирању у подизање нових, реструктурирање и конверзију постојећих (крчење и подизање) засада винове лозе.
- Инвестирању у изградњу, реконструкцију, опремање складишних капацитета за грожђе, укључујући УЛО капацитете.
- Инвестирању у пољопривредну механизацију (укључујући трактор до 100 kw) и опрему.
ИПАРД средства могу да користе и произвођачи садног материјала:
- Пољопривредна газдинства уписана у регистар произвођача садног материјала у складу са Законом о садном материјалу воћака,винове лозе и хмеља са минимум 0,5 ха и са максимум 50 ха матичних засада винове лозе на крају инвестиције.
Подршка се произвођачима садног материјала пружа за:
- Инвестирање у подизање нових матичних засада виших фитосанитарних категорија садног материјала.
- Инвестирање у изградњу, опремање објеката за конзервацију и мултипликацију садног материјала и набавку опреме, уређаја, материјала (укључујући биљни материјал) за расадничарску производњу, као и складишних капацитета за чување садног материјала.
Извор: Пољосфера и Координационо тело