На светски Дан срца лекари дома здравља у Бујановцу су изјавили да 70 до 80 одсто пацијената који се прегледају у овој институцији болују од кардиоваскуларних обољења.
На светски Дан срца лекари дома здравља у Бујановцу су изјавили да 70 до 80 одсто пацијената који се прегледају у овој институцији болују од кардиоваскуларних обољења.
Две трећине пацијената у општини Бујановац, који дневно затраже помоћ у дому здравља, имају проблеме са срчаним обољењима.
„,Највише пацијената у дому здравља у Бујановцу има интерно – кардиоваскуларно одељење. Код нас долазе пацијенти са симптомима повишеног притиска, они који су доживели инфаркте,као и они који пате од ангине пекторис. То значи да 70 до 80 пацијената има срчане проблеме“, рекла је Снежана Златковић, лекар специјалиста у интерном одељењу.
Лекар специјалиста опште медицине, Аднан Салиху, је становницима Бујановца дао неколико савета за избегавање срчаних проблема.
„Важан фактор код кардиоваскуларних болести је повишен притисак. Свим пацијентима се даје савет да што чешће мере притисак. Пушење је такође врло штетно, а шећерна болест је један од фактора који утиче на кардиоваскуларне болести. Да би се ова обољења избегла, пожељно је бавити се физичким активностима барем 30 минута дневно“, рекао је доктор Салиху.
Погођени кардиоваскуларним болестима су најчешће пацијенти од 30 до 50 година старости, а узроци њихових кардиоваскуларних проблема су наследни фактор, стрес, начин исхране и небављење физичким активностима.
Лекари су на светски Дан срца изјавили да су пацијенти обавезни да барем једном годишње посете свог изабраног лекара, као и да врше лабораторијске анализе, и на тај начин благовремено избегну здравствене проблеме.
Извор: Titulli