Zrenjanin – Delegacija opštine Preševo boravila je u Zrenjaninu kao gost gradske administracije toga grada. Cilj posete je bio da se članovi delegacije iz Preševa upoznaju sa primerom dobre prakse u oblasti rada Geografsko-informacionog sistema GIS.
Zrenjanin – Delegacija opštine Preševo boravila je u Zrenjaninu kao gost gradske administracije toga grada. Cilj posete je bio da se članovi delegacije iz Preševa upoznaju sa primerom dobre prakse u oblasti rada Geografsko-informacionog sistema GIS. Poseta je realizovana u okviru razvojnog programa „Evropski progres", a iskustva Zrenjanina biće ugrađena u rad opštine Preševo.
Grad Zrenjanin uveo je GIS u praksu pre pet godina i od tada je sistem višestruko unapređen, tako da danas predstavlja značajanu pomoć u različitim oblastima urbanizma, planiranja, merenja i snimanja terena, kao i svakodnevnog informisanja.
„Od početnog projekta implementiranog samo na područje industrijskih zona, GIS danas obuhvata teritoriju celog grada i više različitih mapa, dostupnih i najširoj javnosti na portalu GIS, koji se nalazi u okviru internet sajta Grada Zrenjanina. Kolegama smo pokazali kako radimo, a nakon studijske posete, oni su izrazili uverenje da će im iskustva našeg grada u razvoju GIS-a korisno poslužiti u nameri da taj projekat zaživi i u njihovoj opštini“, rekao je koordinator GIS centra Gradske uprave Miodrag Bogunović.
Sredstva za realizaciju Programa obezbeđuju Evropska unija i Vlada Švajcarske, kao i Vlada Republike Srbije, a korisnicima se pruža finansijska, tehnička i savetodavna podrška. Program sprovode Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) i Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije (CFCU) pri Ministarstvu finansija Republike Srbije.
Izvor: Danas i Koordinaciono telo







